PASLANMAZ ÇELİK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Paslanmaz nedir?
Paslanmaz çelik en az 10.5 % nispetinde Krom içermelidir. Bu element havadaki serbest oksijen ile birleşerek yüzeyde görünmeyen bir tabaka oluşturur ki bu korozyonu önlemektedir. Yüksek miktarlardaki kromun yanına nikel, molibden gibi alaşımların katılımı ile bu paslanmaz malzemelerin yüzeyinin direncini daha da arttırmaktadır. 


Paslanmaz çelik mıknatıs tutar mı?
Paslanmaz çelik mıknatıs "tutabilir".Özellikle 400 serisi çelikler nikel içerikleri olmadığından hassas manyetik özellik gösterirler (feritik karakter).Buna karşın 300 serileri ise soğuk işleme, yüzey işleme(kumlama) gibi fiziksel değişim ve gerilimlere maruz kaldıklarında mıknatıslanma özelliği gösterebilirler. 

"L" ibaresi ne anlama gelmektedir?
Paslanmaz kalite biriminin hemen yanında görülen L harfi örneğin 304L,karbon içeriğinin maksimum 0,03% olduğunu (normal seviyeler ise 0,08% maksimum ve hatta bazı kalite gruplarında 0,15%maksimum olabilir)ifade etmektedir . Bu özellikle bilhassa kaynak bölgesindeki oluşan yüksek sıcaklığın malzeme üzerinde karbür oluşumunu engellemesi ve bu sayede 10,5%krom oranının koruyucu tabakada kalmasını esnek bir fiziksel karakter göstererek temin eder. 

Paslanmazda 2B yüzey ne anlama gelmektedir?
Soğuk çekilerek işlenmiş,ısıl işlem görmüş,pasivize edilmiş,mat yüzeylerdir. En çok kullanıma sahip yüzeylerin ifade biçimidir.Gri mat ve hafif yansımalı bir görünümü bulunmaktadır. 

Paslanmaz'ın AISI özellikleri ne demektir?
AISI (Amerikan Demir ve çelik Enstitüsü)bilhassa 300 ve 400 serilerinin tanımlanmalarında kullanılmaktadır. Örneğin AISI 304.Bu kurum ayrıca her ayrı kalite grubunu oluşturan paslanmaz malzemelerin kimyasal kompanizasyonları ve mekanik değerleri içinde bir el kitabı hazırlamıştır. Bu açıklamalar özellikler değil sadece tanımlamalardır. Özellikler ise ASTM (Mazleme testleri için Amerikan Konsorsiyumu) tarafından bir kitap halinde yayımlanmıştır. 


Çizilen paslanmaz malzeme nasıl düzeltilebilir?
Paslanmaz malzeme kolay çizilebilmekle beraber çiziklerin uzaklaştırılması kolay olmamaktadır. Bazı profesyonel uygulamaların neticesinde tekrar eski haline getirilebilmekle beraber örneğin değiştirilmesi mümkün olan buzdolabı,bulaşık makinesi paneli veya bir fittings elemanı yenilenmesi ekonomik anlamda daha efektif olarak değerlendirilebilir.Çiziklerin düzeltilmesi mob veya Scotch Brite pedler gibi malzemelerlede mümkün olabilmesine karşın derin çiziklerde pek başarılı değildirler. 


Paslanmaz çelik çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir mi?
Evet, paslanmaz malzemenin "kalitesine" göre belirlenen seçimle çok ekstrem noktalardaki değişik sıcaklık parametrelerine göre mükemmel özelliklere sahiptir. Paslanmaz malzemeler düşük sıvı azot sıcaklıkları (-196°C) ve 1000°C gibi yüksek sıcaklık aralığında kullanılabilir.